Obsah‎ > ‎2014‎ > ‎

Duben 2014

26. 4. 2014

Oficiálně jsme v rámci klubu zahájili sezónu stejně jako loni závody žáků v Přibyslavi. Dopolední počasí bylo pro volná házedla velice příznivé, takže kluci a holky z kroužku si snad s chutí zazávodili. Po soutěži následovalo létání s RC modely (já si zalétal s Edgem a opět mi dokazoval, že do bezvětří je bezkonkurenční) a grilovačka. Obojí nám ale zarazil déšť, který bohužel dlouho nepolevoval, ale pár statečných na vodu nedbalo a grilování bylo úspěšné. Škoda ale, že kvůli dešti nebylo víc prostoru k létání. Když déšť konečně ustal, na létání v mokru už nebyla nálada. Snad nám příště počasí vyjde o něco lépe.

21. 4. 2014

Naše jarní svahovka nám bohužel nevyšla. Počasí bylo sice parádní, závodníků bylo připraveno celkem dost, ale vítr chyběl. Létalo se jenom v termice a docela hodně se přistávalo pod kopcem. Závod jsme ani nezkusili odstartovat, podmínky pro to prostě nebyly. Samozřejmě, hned po tom, co jsme vyhlásili oficiální konec, se podmínky trochu zlepšily, takže se každý aspoň zalétal do syta. Chvílemi bylo na svahu opravdu husto a i na malý ťukanec došlo, naštěstí bez následku pro zúčastněné modely.
Po odjezdu ze svahu jsem ale s létáním nekončil. Volal totiž Petr, že má na zálet připraveného Ascota s elektro pohonem. Vybavení na závody jsem tedy jenom doma vyměnil za naviják, vyzvedl Tomáše s Perfectem a hurá na letiště. Sešlo se nás tam docela hodně. Středem pozornosti byl Petrův Ascot. Trochu jsem Petrovi pomohl poladit nastavení a mohlo se do vzduchu. Petr svěřil páčky na první start mně a musím říct, že jsem si to užil. Ascot letěl samozřejmě perfektně, trimování se omezilo jenom na vyladění kompenzace brzd výškovkou. Vyšší hmotnost elektro verze je znát, ale vrtule v čumáku má samozřejmě své výhody. Doufám, že se k nám Petr brzo přidá na nějakých závodech.
O trochu vzruchu se na letišti postaral ještě Tomáš s Perfektem. Při první startu na navijáku předvedl naprosto perfektní výstřel, takže na další let nastupoval povzbuzován k ještě lepšímu. Po odpoutání ze silonu ale jeho Perfect úplně přestal poslouchat a v lopasech mířil k zemi. Nepomohlo nic, i když chvilku se zdálo, že se řízení chytlo. Perfect skončil docela tvrdě zapíchnutý v řepce. K překvapení všech ale naštěstí v podstatě beze škod, menší ťukanec na náběžce nestojí při té ráně za řeč. Na zemi ovládání fungovalo bez zaváhání, ale po otevření kabinky byla příčina výpadku odhalena - při výstřelu se v kabince nejspíš uvolnil kablík s volnými kontakty a ten se zkratoval o uhlíkový trup. Velké štěstí, že z letadla nejsou trsátka.
Výlet pod kopecPetrův elektro Ascot

20. 4. 2014, F3F Chotěboř

Na chotěbořských velikonočních závodech jsem už dlouho nebyl a předpověď počasí dávala naději na solidní svahovou jízdu. Ascota sice po loňském problému se servem stále nemám letuschopného, ale Furio taky lítá dobře. K tomu jsem do auta přibalil ještě MiniNyxe jako zálohu. Cestou jsem si liboval, jak pěkně fouká, ale na seřadišti v Chotěboři už situace tak jasná nebyla. Nejprve jsme vyrazili na kopec u Nové Vsi, ale tam navzdory předpovědi foukalo ze špatného směru. Když se vítr neotočil ani po nějaké době čekání, nasedli jsme znovu do aut a vyrazili na velkou bouli. Pořadatelé rychle rozbalili zvonkohru a zahájili jsme první kolo. Přesto, že báze byla hodně krátká, létaly se často dost tragické časy, klidně i přes 100 sekund. Během druhého kola se navíc vítr stočil po kopci a třetí kolo už se létat nedalo. Luboš Rezler tedy zavelel k přesunu zpět na Novou Ves. Tam foukalo slušně a navíc přímo na kopec. Že by to nějak moc nosilo se ale říct nedá, i když při testování před zahájením soutěžních letů se mi to zdálo bez problémů. Letové časy se nezkrátily, naopak přibylo pár nul a letů přes 100 vteřin. O první místo ale nakonec přece jen byl docela napínavý souboj, protože na bubliny měli největší štěstí pořád stejní závodníci - Míra Trsek a Ondra Rezler. Po pěti kolech si nakonec vítězství odvážel Míra, Ondra byl druhý s malým odstupem. Třetí příčku vybojoval Richard Kohl. Za zaznamenání stojí fakt, že Radek Plch byl až čtvrtý, to se moc často nevidí. Já létal celý den sice relativně pomalu, ale vyhnuly se mi ty úplně pomalé časy, takže ve výsledku jsem dosáhl na šesté místo, takže spokojenost.

12. 4. 2014, F3K Chrudim

Předpověď počasí pro chrudimská káčka dlouho vypadala pesimisticky a já si celý týden říkal, že si budu muset nachystat balast do Edge, jinak si neškrtnu. Ve výsledku ale bylo všechno jinak - sobotní počasí bylo na F3K naprosto dokonalé a 27 závodníků nastoupilo do závodu bez důvodů k obavám z počasí. Mně podmínky dokonale vyhovovaly a myslím, že i ostatním, co mají lehké éro. Edge mi ukázal, kde je jeho síla a v bezvětří a slabé termice se mi s ním opravdu dařilo. Třeba hned v prvním kole jsem pětiminutové maximum nalétal ve výšce okolo 25-30 metrů. Tisícovku jsem si vylétal v úloze 1,2,3,4 minuty. Nechal jsem tam sice 11 vteřin, ale měl jsem štěstí, že jsem ve skupině neměl žádné super rychlé bouráky. I v dalších kolech jsem bral pěkné body a nepovedly se mi v podstatě jen dvě kola. Mrzela mě zkažená úloha vzrůstající časy. V jednom pokusu jsem odletěl hodně daleko a z nouze zkusil vytočit bublinku nízko nad zemí. Samozřejmě jsem to ale nedokázal a skončil v poli. Svoje mistrovství naopak v podobné situaci ukázal Pavel Krištof - jeho časoměřič už byl na cestě pro letadlo, ale Pavel dokázal bublinku pár metrů nad zemí vytočit a nakonec naletět maximum. Pavlovi se vydařil i zbytek závodu a zaslouženě vyhrál. Já to dotáhl na desátou příčku a asi 92% bodů vítěze, spokojenost veliká. Po F3K následoval ještě závod F6D, ale toho jsem se už nezúčastnil. Příliš pozorně jsem F6D ani nesledoval, ale rozhodně mi neušlo, že nakonec zvítězil Láďa Málek z našeho klubu. Perfektní práce, očekávám, že brzo začne útočit i na ty nejlepší. Shrnuto a podtrženo, perfektní zahájení F3K sezóny.

Comments