Obsah‎ > ‎2014‎ > ‎

Červen 2014

29. 6. 2014

S Jirkou jsme se domluvili, že je čas zase po nějaké době provětrat navijáky a byla to dobrá volba. První starty nebyly nic extra, ale pak už se termika probudila a létalo se jedna báseň.

Tangáče

28. 6. 2014

Dneska docela foukalo, ale řekl jsem si, že s házedlem to bude dobrý trénink. Nakonec jsem skončil hlavně u tréninku házení. Hlavním důvodem bylo to, že mi výškoměr hlásil stále lepší a lepší výšky. V závěru jsem bez větších potíží házel hodně přes 50 metrů. To už mi bylo trochu divné a tak jsem výškoměr znovu zkalibroval na nulovou výšku. Samozřejmě - pak už to měřilo podstatě realističtěji, nicméně i tak byly výšky velice slušné.

21.-22. 6. 2014, MČR F3K Jehnědí

Loňské Jehnědí nemělo chybu, takže i letos jsme vyrazili celá rodina. Počasí nám ale přichystalo trochu těžší podmínky, protože byla docela zima a vítr. Na účast soutěžících ale počasí negativní vliv nemělo - sešlo se nás hned 34. Létání nebylo jednoduché a většina letů se obešla bez kroužení. Většinou bylo nejlepší najít slušný vzduch a v něm traverzovat proti větru. Samozřejmě někomu se to dařilo lépe a někomu hůř. Bylo k vidění poměrně dost karambolů a i v našem žďárském depu jsme spotřebovali víc vteřiňáku než za několik přechozích sezón. Mně se naštěstí bouračky vyhnuly. Létal jsem svůj standard, to znamená, že soupeřům jsem moc vrásek nenadělal. Zaznamenal jsem ale i tisícovku v úloze 3 ze šesti. Na druhou stranu jsem zkazil vzrůstající časy. Měl jsem pohodlně našlápnuto k 1:45, ale nízko nad zemí mi poryv větru letadlo přizemnil o vteřinu brzo. Dalším pokusem už jsem čas nalétat nezvládl. K tomuto letu mám ještě jednu poznámku. Jak je dobrým zvykem, i v Jehnědí fungovali kontrolní časoměřiči. Na začátku soutěže ale bylo pořadatelem vyhlášeno, že se toleruje dvou sekundová odchylka. A můj let je přesně příkladem toho, proč jakoukoli toleranci považuju za nesmyslnou. Kdybych použil ty "povolené" dvě vteřiny a zapsal si, že jsem čas nalétat zvládl, nikdo by mi v tom asi nemohl zabránit, ale bylo by to spravedlivé vůči ostatním? Takže podle mě žádná povolená tolerance, časoměřič musí zapsat přesně ten čas, který pilot zaletěl a hotovo. Ale zpět k závodům. V sobotu jsme odlétali všech plánovaných 8 kol a den zakončili nejen výbornou večeří, ale samozřejmě také povídáním a létáním až do pozdní noci. V neděli bylo počasí ještě o trochu horší než v sobotu a bohužel přišlo i pár přeháněk. Kvůli tomu jsme přidali už jen tři další kola. Mně se nedařilo, ve větru a bez termiky fakt létat neumím, a ze sobodního 19. místa jsem se propadnul až na 22. příčku. Trochu zklamání, doufal jsem v o něco lepší výsledek. Titul mistra republiky pak po právu patřil Pavlovi Kryštofovi. Na závěr samozřejmě poděkování. Nejen partě kolem Romana Plesla, která se postarala o organizaci, ale také všem lidem z Letky Jehnědí, kteří se pro nás postarali o perfektní zázemí.

16. 6. 2014

Mám za sebou zase jedno výživnější létání, na které budu určitě dlouho vzpomínat. Na letiště jsem se dostal až docela pozdě večer, sluníčko bylo už nízko a vzduch typický večerní olej. Na termiku to samozřejmě nebylo, tak jsem si řekl, že zkusím porádně poměřit minimální opadání. Létal jsem tedy velké oblouky kolem letiště s minimálními zásahy do řízení. Co čert nechtěl, když jsem byl nad rybníkem, ztratil jsem proti horizontu orientaci a zaváhal jsem, jestli letadlo letí ke mně nebo ode mě. No co, vzal jsem za křidélka, abych se přesvědči. Samozřejmě jsem směr tipnul špatně a než jsem se zorientoval, SuperGee zmizelo za rákosím a mně bylo jasné, že dneska to budu mít i s koupáním. Musel jsem ale smát, ten pohled na letadlo na hladině a okolo plující labutě a kachny, byl jedinečný :-D Doma následovalo klasické odbahnění a vysoušení, uvidíme, jak se s koupelí vyrovná elektronika. Jsem rád, že se mi to nestalo s Edgem, takhle mám odstavené jenom náhradní letadlo.

15. 6. 2014

Blíží se další závody, takže jsem si řekl, že bych si mohl trochu zatrénovat. Moc dlouho jsem ale nelétal. Při jednom pokusu o přistání do ruky jsem udělal chybu a Edge nezachytil. Následoval pád po ocasu do země, takže ocasní trubka z UMS uhlíku neměla šanci a hned u směrovky křupla. Hned večer jsem to opravil, ale radši bych si to odpustil. Doufám, že se mi povedlo to opravit dostatečně pevně, snažil jsem se takhle vzadu maximálně šetřit s hmotností.

8. 6. 2014

Grilovačky na letišti jsou vždycky fajn a nejinak to bylo i dneska. Já si zalétal jen trochu s házedlem, protože jsem s sebou měl všechny tři děti, ale vůbec mi to nevadilo. Počasí bylo perfektní a bylo na co koukat. Není co dodat, snad jen, že maso bylo perfektní.

7. 6. 2014

S Tomášem jsem se domluvil na létání s větroni a bylo to docela zajímavé. Pro Tomáše to bylo asi první létání po tom, co nedávno poškodil Perfecta. Prvních pár startů nebylo vůbec co řešit. Prostě nosilo celé nebe a tak jsme přistávali jen proto, že nás moc dlouho nebavilo létat se zakloněnou hlavou. Pak ale najednou termiku vypnuli a bylo to úplně naopak - ať jsme se snažili sebevíc, letadla padala jako kámen.

6. 6. 2014

Někteří členové našeho LMK provozují nejen letadla, ale taky lodičky. Dneska měli v plánu ježdění a létání na Velkém Dářku a protože počasí bylo parádní, naložil jsem děti a vyrazili jsme se taky podívat. Musím říct, že to byl parádní podvečer, taková správná předprázdninová pohoda. Že bych si ale hodlal pořídit lodičku, to zase ne :-)

Comments