Obsah‎ > ‎2012‎ > ‎

Září 2012

22. 9. 2012, F3F Chotěboř

Namlsán novoměstskou soutěží, vyrazil jsem i na soutěž pořádanou modeláři z Chotěboře. Předpověď vypadala slibně a i když ráno cestou pršelo, věřil jsem, že si nakonec zalétáme. Na svahu už to ale tak slibně nevypadalo, bylo jasné, že na vítr si budeme muset počkat. Někteří vyrazili na houby, ostatní klábosili. Já jsem litoval, že jsem si nepřibalil F3K házedlo. Čekali jsme trpělivě, ale vítr pořád ne a ne spolupracovat. Skončilo to přejezdem na jiný kopec, kde to vypadalo to ovšem vypadalo slibně jen do té doby, než byli všichni připravení závodit. V tu chvíli vítr ustal a nakonec nedošlo ani k jednomu soutěžnímu letu. Ještě chvíli jsme čekali na Godota, ale nakonec jsme se rozjeli domů. Tak snad příště.

Tak co, mám to tam hodit? Já si radši vezmu vé dvojku

15. 9. 2012, F3F Nové Město na Moravě

Svahové soutěže jsou fajn, zejména pokud fouká. Na dnešek byla předpověď docela příznivá a závody pořádal novoměstský klub, takže proč bych si na téměř domácí půdě nezajel zasoutěžit? Místem létání se vzhledem k větru stala malá boule u Studence. Na místě se sešlo pěkných 15 soutěžících a vítr taky docela foukal. Ze začátku trochu méně, dokonce se uvažovalo o přestavění bází, ale už po prvním kole se podmínky srovnaly a soutěž nabrala spád. Jako vždycky, někomu bublina přišla a někomu ne. Mně štěstí dost přálo, termika mi přišla hned dvakrát. Ascot mi opět dokázal, jak dobře létá. Samozřejmě nebylo posvícení ve všech kolech. Ve druhém jsem si nezapomněl seknout, to já umím dobře. Pak už jsem si dával větší pozor, ale je znát, že na bázích mám nalétáno hrozně málo. Nicméně, i ostatním o občas létalo dost pomalu, takže v konečném účtování jsem skončil druhý mezi Radkem Plchem na prvním místě a Vaškem Vojtíškem na místě třetím. Moc příjemná sobota, pořadatelé odvedli dobrou práci a mezi svahaři je vžycky pohoda. Tak se mi skoro zdá, že budu muset přehodnotit svůj postoj k F3K :-)

12. 9. 2012

Už je tu zase období, kdy je sice ještě docela pěkně, ale už je jasné, že léto skončilo. Je fajn v takových dnech využít příležitost a vyrazit si zalétat. Já v podvečer vzal rodinu a SuperGee a hodinu si zaházel na letišti. Byl jsem ale zklamaný, hlavně hody vůbec za nic nestály. No, příště to snad bude lepší.

9. 9. 2012

"Nakopnutou" náběžku na Furiu už mám opravenou do té míry, že už se jedná jen o kosmetický problém, takže když jsem viděl dnešní perfektní počasí, vyrazil jsem létat. Na letišti bylo podle očekávání docela dost lidí. Vždycky to tak touhle dobou bývá - všichni se snaží poslední záchvěvy léta. Bylo tedy na co koukat. Se svým létáním jsem nespěchal, v klidu jsem si nachystal naviják a na start šel až když se ve vzduchu udělalo volno. Společně se mnu lítal s F3K Jirka. Nakonec mi to vyšlo na pět startů. I přes nevýraznou termiku jsem se docela držel a hlavně se mi líbilo, do jakých výšek jsem Furio střílel. Když uvážím, že háček i těžiště mám pořád nastavené hodně konzervativně, je v letadle ještě pěkný potenciál. Krásné nedělní odpoledne.

8. 9. 2012

Kvůli práci jsem odvolal účast na F3K Eurotour v Německu a velkou část soboty strávil prací, ale odpoledne jsem si na letiště trochu času vyšetřil. Bylo tam méně lidí, než bych očekával, ale asi za to mohl poměrně silný vítr. Mně vítr nevadil, stejně jsem chtěl vyzkoušet Osirise s novou směrovkou. Vzduch byl velice zajímavý. I přes turbulence a vítr se mi dařilo létat slušné časy. Jirka proháněl své Flow podobně úspěšně. Zajímavý jsem měl závěr létání - po přistání jsem si všiml, že klapky se hýbou nějak divně, při prudkých pohybech knyplem zastavovaly a chodily trhaně. Samozřejmě baterky "zu grunt", velká klika, že jsem v pohodě přistál.

1.-2. 9. 2012, MČR F3K Probluz

Mistrovství ČR kategorie F3K se letos organizačně ujal Jarda Čermák a vybral letovou plochu u obce Probluz. My jsme na místo dorazili v sobotu ráno. Počasí nebylo nijak slavné, bylo zataženo s hrozícím deštěm a foukal vítr. To nám samozřejmě nebránilo v malém tréninku před začátkem zápolení. Letová plocha byla zajímavá. Z jedné strany přecházela ve svah a vítr foukal dokonce přesně na něj, takže se dalo svahovat docela v pohodě. Po deštích bylo taky nepříjemné, že tráva nebyla posekaná. Mokré nohavice jsem ale vyřešil převléknutím do krátkých kalhot.

Zahájení létání se trochu posunulo kvůli technickým potížím s centrálou, ale pak už soutěž nabrala spád a  přes počáteční skluz se povedlo během dne odlétat 8 soutěžních kol. Počasí bylo celý den stejné - zataženo, vítr, ale naštěstí nepršelo. Jak se dalo čekat, prakticky všichni využívali svah, za celou sobotu jsem snad nikoho neviděl točit termiku. To přineslo poměrně vyrovnané výsledky a velký bodový zisk pro velkou část startovního pole.

Na večer měl Jarda pro soutěžící připravené posezení v restauraci, kam dás dovezl objednaný autobus. Večer to byl nezapomenutelný a dokonale ukázal, že F3K parta nezkazí žádnou legraci a od slov není daleko k činům!

Nedělní ráno se skoro nijak nelišilo od soboty - stále zataženo, stále vítr proti kopci, i když trochu slabší. Na programu byly další čtyři letová kola a následně finále pro sedmičku nejlepších. Létání šlo opět docela hladce bez zbytečných prostojů, takže chvíli po poledni bylo o finalistech rozhodnuto. Pár jmen bylo očekávaných - Pavel Krištof, Ondra Rezler, Ivo Bratršovský a Milan Havelka patří k české špičce, takže by bylo divné, kdyby se do finále nedostali. Další tři - Gustav Bulín, Martin Krpata a Honza Bauer - už nebyli takovými favority, ale na druhý pohled není zase takové překvapení, že se do finále probojovali právě oni - prostě lítat umí.

Finále proběhlo po přestávce na nabíjení a taky na upřesnění, jak to bude s časoměřiči a pomocníky atd. Bylo vidět, že tohle Jarda moc rozmyšlené neměl. Na druhou stranu se finále na českých soutěžích ještě nikdy nelétalo, tak mu budiž odpuštěno. Létalo se na 4 kola, bez škrtání, takže bylo jasné, že kdo chce titul, nesmí udělat žádnou chybu. Navíc úlohy pro finále podle mě představovaly pěkný mix mezi nutností létat dlouhé časy a umět rychlé starty. Pokud si dobře vzpomínám, jako první se letěl poslední a předposlední let. Bez chyby zalétal Pavel Krištof a bral první finálovou tisícovku. Druhou ulohou bylo 1, 2, 3, 4 minuty. Tohle zaletěl dokonale Milan Havelka - z teoretického desetiminutového maxima ztratil pouhé tři sekundy. Následovala přestávka na nabíjení. Pak už závodníci nastoupili na poslední dvě úlohy. Bylo zřejmé, že největší bitva o titul bude mezi Milanem a Pavlem, zasáhnout do pořadí na nejvyšších příčkách ale mohli i další. Třetí finálovou úlohou byly tři nejdelší časy. Pavel zvládnul všechny tři lety bez zaváhání. Milan zkazil první start, opakoval a i když ostatní lety už nezaváhal, letět čtyři lety místo tří znamenalo konec nadějí na vítězství. Hodně slušně měl v tomto kole našlápnuto taky Ivo, ale v posledním letu udělal chybu, která se mu stává maximálně jednou za deset let - hodil letadlo s vytaženými brzdami. Úplně poslední uloha mistrovství pak byla 5x2 minuty. Milan opět ukázal, že rychlé starty umí, a bral litr, ale Pavel taky nezaváhal, pěti lety na hranici maxima potvrdil své pilotní kvality a zaslouženě celé mistrovství vyhrál. Stříbro putovalo k Milanovi, bronzovou medaili získal Honza Bauer a čtvrté místo zůstalo na Ivoše.

Moje létání snad ani nechci komentovat. Létal jsem tak špatně, jako už dlouho ne. Dělal jsem úplně zbytečné chyby, čímž jsem nabíral velké ztráty a soupeře hnal daleko před sebou. Pětadvacáté místo je prostě bída a nějakých 79% vítěze v daných podmínkách taky není nic extra. K létání ostatních moc komentářů nemám, protože jsem je moc nestíhal sledovat, pár postřehů si ale neodpustím. Potěšil mě Láďa Málek, na kterém je vidět, že se během své první sezóny hodně naučil. Obrovský výkonnostní skok je za poslední rok vidět taky u kluků z Nového Města na Moravě, nás žďáráky (když nepočítám Milana a Ivoše) sfoukli jako svíčku. Nakonec jsem si nechal Milana. Chodil jsem mu skoro celou soutěž měřit a jeho hody mě nepřestávají udivovat. Během přípravného času jsem mu např. měřil dobu, kterou potřebuje pro "letmý start" - opakovaně to bylo okolo 0,85 sekundy a přitom pořád házel nehorázně vysoko. Jó, kde jsou ty časy, kdy jsem ho na Vypichu dokázal porážet? :-)

Comments