Obsah‎ > ‎2012‎ > ‎

Květen 2012

19.-20. 5. 2012, F3K Zlín

Na Zlínské závody se vždycky těším. Za místo letošní soutěže zvolili pořadatelé letiště aeroklubu v Kroměříži. Moc pěkné místo, plocha perfektní, jedinou chybičkou bylo, že kvůli letovému provozu "velkých" bylo nutné vyhlásit zakázené zóny pro létání. Osobně si ale myslím, že to žádný negativní efekt na průběh soutěže nemělo Podmínky byly pro všechny stejné a termika se dala najít i jinde než nad dráhou. Ale pěkně po pořádku. Naše žďárská výprava dorazila na místo už v pátek, což bylo fajn, protože nám to umožnilo v klidu rozbít tábor a ještě si užít večerní posezení. V sobotu jsme vstali do krásného rána a netrvalo dlouho a zkoušeli jsme místní vzduch. Termika hned takhle po ránu byla úžasná - nic silného, ale zato skoro všude. Dalo se dlouhé minuty točit 15 metrů nad zemí a neklesat. Po rozlétání už byl čas na nástup. Jedenadvacet soutěžících se při něm dovědělo, že budeme létat ve třech rundách a pokusíme se odlétat tolik kol, kolik bude jen možné. Předpověď totiž na neděli hrozila silným větrem. Vítr se začal během prvních kol zvedat i v sobotu, ale po krátké době se zase uklidnil. Celou sobotu nám tedy počasí přálo, organizace klapala na jedničku, takže jsme nakonec zvládli neuvěřitelných 12 kol! Není divu, že večer byli všichni pořádně unavení. V neděli jsme přidali dalších pět kol, což bylo po sobotní dávce tak akorát. Ještě pár poznámek k mému létání. V sobotu jsem měl pocit, že občas to celkem jde a občas propadák, ale asi to tak měli skoro všichni. Radost jsem měl z toho, že jsem nedělal moc zbytečných chyb. Odpoledne jsem ale při drsném přistání strhl převody serva klapek na svém SuperGee a musel jsem sáhnout po Osirisovi. S tím nejsem zdaleka tak slétaný jako se SuperGee a v daných podmínkách byla docela vysoká hmotnost Osirise nevýhodou, ale nedalo se nic dělat. Samozřejmě mě to mrzelo. Myslím, že se SuperGee bych měl po sobotní části bodů o něco víc. V neděli už Osiris v takové nevýhodě nebyl, protože se rozfoukalo a nalétat minutu byl někdy problém i pro ty nejlepší. Nezapomenutelným zážitkem z Kroměříže pro mě bylo, když mi šel časy měřit Jirka Rafaj. To bylo deset minut nekončící zábavy a hlášek. Reprodukovat to nedokážu, to se musí zažít. Jedna hláška za všechny - "letíš čtyřicet vteřin a pět sekund" :-) Co dodat? Ještě výsledky - já skončil devátý, kolem 85% vítěze, s tím jsem docela spokojený. Každopádně je na tom vidět, že nedostatek tréninku má na moje výsledky ze závodů spíš pozitivní vliv :-) Na bedně byl Ondra Rezler, druhý Ivoš Bratršovský a na příčku nejvyšší to dotáhl Pavel Kryštof. K pořadatelům mám jen tři  slova - parádně udělané závody!

13. 5. 2012

Severní vítr se snažím využívat, protože kopec u Pavlova je prostě fajn.Dneska po příjezdu mě ale čekalo trochu zklamání - foukalo navzdory všem předpovědím a údajům hodně zleva.Přesto jsem samozřejmě do vzduchu Ascota poslal. Říkal jsem si, že aspoň vyzkouším fusak na vysílač, který už mám docela dlouho, ale ještě jsem s ním vlastně nelétal. Byla docela zima, ale nečekal jsem, že se udržím ve vzduchu dlouho, takže jsem si nevzal ani rukavice. Fusak se osvědčil báječně, nakonec jsem ve vzduchu vydržel hodinu!

1. 5. 2012

I dneska jsem měl v plánu létání, ale kvůli větru jsem se nemohl rozhodnout, jestli pojedu na svah nebo na letiště. Jasno mi udělal Jirka, když mi zavolal s tím, že nic jiného než svah nemá smysl. Naskládali jsme se tedy do auta a vyrazili do Věcova na svah přímo nad vesnicí. Tam foukalo parádně, do Ascota jsem rovnou něco naložil a šlo se na věc. Foukalo parádně proti svahu, Jirka s Osirisem měl co dělat, když se chtěl probojovat proti větru. S Ascotem jsem samozřejmě takové starosti neměl a pěkně jsem si užíval termiku i průlety. Po půl hodině jsem přistál s tím, že provětrám MiniNyxe. Po zapnutí a zkoušce serv ale bylo jasné, že je něco špatně. Výškovka se hýbala trhaně a křidélka vůbec. Po sedmi letech služby odešly přijímačové baterky. Dal jsem si tedy další let s Ascotem, tentokrát už bez olova, protože vítr začal polevovat. To byla výhoda pro Jirku a Michala, aby si taky trochu slušně zalétali.
Michal se samokřídlem Ascot Ascot Osiris Osiris
Comments