Obsah‎ > ‎2012‎ > ‎

Duben 2012

30. 4. 2012

Pondělí před státním svátkem jsem využil k dovolené a mimo jiné jsem si vyrazil i na letiště. S sebou jsem vzal SuperGee, ale hlavně naviják a Ascota.Na to jsem se opravdu těšil, protože počasí bylo dokonale letní. Hned první start potvrdil, že o termiku nouze nebude - po startu rovnou do stoupáku. Není divu, že počasí na letiště přilákalo i další modeláře, takže ve vzduchu bylo pořád na co koukat. Já si létání vychutnával, jak s Ascotem, tak se SuperGee. Nejlepší byl jeden z letů s Ascotem - už jsem šel na přistání, když to "koplo" a z deseti metrů jsem to opět vytočil přes tři sta. Ve výšce přes 150 m byla průměrná rychlost stoupání skoro 2,5 m/s. Se SuperGee bylo létání taky parádní, skoro v každém letu vytočená termika. Podmínky byly fakt parádní a větru malinko - jednu termiky jsme dokonce viděli v přímém přenosu - z pole se zvedl vír prachu, který se postupně rozšiřoval a stoupal, až zmizel z dohledu. Prostě odpoledne jako ze žurnálu.

28.-29. 4. 2012, Sklené

V minulých letech se mi zahajování sezóny ve Skleném krylo se jinými závody. Letos ale ne, takže jsem se mohl těšit na pohodový víkend. Do Skleného se těšil i zbytek rodiny. Už během týdne proběhla základní příprava - Honzík si s mojí pomocí vyrobil volné házedlo, aby se mohl zúčastnit žákovských závodů. Když jsme sobotu dopoledne přijeli, děti z kroužku už soutěžily, takže se Honzík rychle přidal. Škoda, že už se tou dobou zvedal vítr, který nás pak trápil celý zbytek dne. Foukalo tolik, že to prakticky znemožňovalo létání, přestože jinak bylo doslova nádherně. Jenom občas si někdo skočil, ale většinou jsme o modelaření jenom povídali. Na sobotní večer byla připravená grilovačka, v režii Zdeňka a Milana tradičně perfektní. Víkend to byl tedy perfektně relaxační, i když na létání hodně chudý.

22. 4. 2012, F3F Žďár nad Sázavou

Naposledy na našich F3F závodech foukalo před dvěma lety.Už kvůli prosté statistice jsem tedy věřil, že dnes se to zlomí, a předpověď počasí byla také příznivá. Největší otazník představoval déšť. Pršelo ještě cestou na Studenec, kam jsme zamířili kvůli směru větru. Na místě byla meteorologická situace příznivá, a i když byla zima a zatažené nebe, na déšť už to nevypadalo. Zatímco jsme chystali zvonění a báze, dorazili závodníci a mohli jsme začít. Celkem nás závodilo deset, z našeho klubu já a náčelník. Vítr foukal pěkně proti kopci, většinou okolo 5m/s. Jako vždycky na svahu, někdo se povozil lépe, někdo hůř, ale celkově soutěž šlapala ve správném tempu. Věřili jsme, že zvládneme odlétat klidně i 15 kol. Nakonec to bylo o něco  horší. Na konci desátého vítr zvadnul, takže po jeho dolétání jsme vyhlásili pauzu. Během ní se vítr nijak moc nezvedl, takže jsme závod ukončili. Bylo lepší mít odlétaných "jen" deset kol v dobrých podmínkách, než přidávat další kola v podmínkách na hraně pravidel. Zbývalo jen vyhlásit výsledky. Jednoznačným vítězem byla kombinaceVašek Vojtíšek. Vaškovi chodil výborný vzduch a se svým Stingerem ho náležitě využíval. Já jsem měl na vzduch taky štěstí a párkrát se pěkně povozil (i tisícovku jsem udělal), takže mi to vyšlo na druhé místo. Třetí byl jen o kousek za mnou Tonda Hlavsa. Nelze zapomenout ani na výkon Jany Vojtíškové, která letěla svou úplně první F3F soutěž a zlepšovala se s každým kolem. Přísloví, že jablko nepadá daleko od stromu, bude nejspíš pravdivé.

Výsledkovou listinu najdete zde.

Ascot Ascot Karla Faltuse Pike Precision Tomáš Winkler Jana Vojtíšková Vyhlašování výsledků

14. 4. 2012, F3K Chrudim

Předpověď počasí na dnešní závod F3K u Chrudimi byla tak bídná, že nás počasí mohlo překvapit jedině příjemně. A naštěstí se to tak taky stalo. Ještě když jsme přijížděli na místo, drobně mrholilo, ale než 21 přihlášených soutěžících nastoupilo k závodu byla plocha skoro suchá a zůstalo to tak celý den. Pro chrudimské pořadatele to byl první F3K závod. I přes docela ambiciózní letový plán - 9 kol - šlo ale všechno hladce, jak se na pořádný závod sluší. Bylo to tak i díky Marcelovi, který pořadatelům s organizací pomohl. Počasí v průběhu závodu připravilo perfektní koktejl všech možných variant počasí - od bezvětří po docela slušný vítr, od téměř mrtvého vzduchu po aktivní termiku i klesáky. Přesně tak mě to baví, užíval jsem si létání celý den. Co se týká mých výkonů, hodnotím je docela dobře, když uvážím, kolik jsem toho letos nalétal. Velkou radost jsem si udělal dvěma tisícovkami - ve stoupajících časech a v úloze poslední let. Samozřejmě jsem to ho i dost pokazil. V průběhu dne zesiloval vítr, ale já se držel létání s lehkým SuperGee. Myslím, že to bylo správné rozhodnutí, ale asi v sedmém kole jsem vyměknul a nastoupil s Osirisem. Časy jsem s ním měl ale mizerné, takže uprostřed pracáku jsem letadlo měnil zpět na SuperGee, což se okamžitě projevilo na slušných časech. V daných podmínkách pro mě bylo lepší létat s lehkým érem a být schopný nabrat výšku v termice, než létat s těžkým Osirisem, který sice "jezdil" o něco lépe, ale v termice se nechytil. Samozřejmě tohle nemohlo platit bez výjimky. O tom jsem se přesvědčil v úloze Poslední tři lety. Nabral jsem se SuperGee slušnou výšku, ale vrátit jsem se do čtverce proti větru nedokázal. Dlužno přiznat, že éro by to nejspíš zvládlo, kdybych mu to nekazil. K létání ostatních jenom krátce, protože jsem moc nestíhal sledovat. Často jsem měřil Milana, který se svým Steigeisenem dával v hodech všem ostatním "patro". Ani to ještě ale úspěch nezaručuje, ale Milan měl v průběhu závodu několikrát pořádnou kliku. Třeba při společných startech byl jednou po dvou minutách dost nízko, ale vyžužlal to až k maximu - stopky se mi zastavily na hodnotě 3:00:02, neuvěřitelné. Hrozně se mi líbilo létání Ivoše. Ten už druhou sezónu závodí s Edgem ode mě a to éro v jeho rukách chodí prostě fantasticky. Navíc taktika "když není termika, tak si nějakou kroužením vyrobíme" pracovala překvapivě spolehlivě. Na konec jsem si nechal Láďu. Ten je zatím nezkušený, ale podle rychlosti, s jakou se zlepšuje, bych tipoval, že příští rok už ho porážet nebudu. Tím se dostávám k výsledkům. Vyhrál Ondra Rezler. Měl to sice trochu okořeněné chybou při zpracování výsledků, ale to se vyřešilo během pár minut přímo na místě. Druhé místo a stejný bodový zisk čekalo na Ivoše a třetí byl o dva body Milan. Já skončil desátý, docela spokojenost. Doufám, že pořadatelé udělají F3K závody v Chrudimi příští rok znovu, perfektní vstup do sezóny.

11. 4. 2012

Není nic lepšího než letní čas. Díky tomu jsem byl schopný si jít zalétat i ve všední den.Tréninku není nikdy dost a navíc se blíží závody. Opět jsem byl na vodojemském kopci, opět jsem létal se SuperGee a opět jsem vozil výškoměr. Rozdíl proti minulému létání byl v tom, že skoro vůbec nefoukalo a slunce už se sklánělo k obzoru. Samozřejmě to bylo znát na výškách, ale koho by to trápilo?

9. 4. 2012

Dopolední velikonoční pomlázka nezačala zrovna hezkým počasím, ale během dne se to stále zlepšovalo. Nejen, že jsme si s dětmi odpoledne udělali výlet, ale ještě jsem si stihl zaběhnout na vodojemský kopec potrénovat se SuperGee. Po dlouhé době jsem na palubu přidal taky výškoměr, takže jsem se zaměřil hlavně na hody. Maximum jsem dokázal 42 metrů, nic extra, samozřejmě, a to ještě pomáhal vítr. Chtělo by to mít aspoň tuhle výšku v každém hodu :-) Během mého poletování se na kopci objevil Jirka, který si byl zalétat v Přibyslavi. Už měl všechna éra vybitá, ale popovídali jsme si a Jirka mi vyfotil pár obrázků.

Ċ
Jan Šteidl,
25. 4. 2012 12:11
Comments