Obsah‎ > ‎2012‎ > ‎

Červenec 2012

28.-29. 7. 2012, Contest Eurotour F3K Přibyslav

O víkendu proběhl již třetí ročník závodu F3K Contest Eurotour v Přibyslavi, který pořádal náš klub. Předzávodní přípravě jsem se letos kvůli pracovnímu vytížení věnoval trochu méně, než jindy, takže posledních pár dní před soutěží bylo o to hektičtějších. Je ale taky fakt, že s přihláškami moc nespěchali ani závodníci. Ještě týden před soutěží jsme měli strach, kolik nás nakonec bude. Obavy byly naštěstí zbytečné - nakonec létalo 26 závodníků z Česka, Německa, Rakouska, Polska, Chorvatska a Ukrajiny. Většina soutěžících přijela už v pátek, stejně jako my pořadatelé. Večerní posezení bylo velmi příjemné. Že si s sebou Mark Werth dovezl kytaru, to nepřekvapí, ale Heinz Pfaffinger neváhal a přijel i s aparaturou a klávesami!
V sobotu po desáté odstartoval kolotoč soutěžních letů a musím říct, že všechno probíhalo pěkně hladce. Pár zádrhelů jsme jako pořadatelé řešit museli, ale šlo o drobnosti, které závod nenarušily. Podmínky byly po celý den téměř stejné - vítr kolem 4 m/s, teplo a slunečno. Vítr závodníky uměl potrápit. Kdo zkoušel svahovat nad hangárem, riskoval, že skončí na jeho střeše. Nepamatuji tolik penalizací za kontakty letadel se zařízením letiště :-)
Plynulé tempo závodu příliš nenarušila ani přestávka na oběd, což mě potěšilo. Škoda, že s blížícím se večerem začalo na obloze přibývat mraků. V polovině osmého kola přišly první kapky a tak jsme sobotní část závodu ukončili. Počasí se sice za pár minut umoudřilo, ale to nám aspoň umožnilo nachystat naši tradiční grilovačku. Pořádný deštík nás ale ještě čekal - kolem osmé přišel prudký vítr s deštěm a zahnal závodníky do stanů a letištní budovy. Já v dešti běhal kolem stanu a snažil se, aby neuletěl. Smůla ovšem byla, že uvnitř jsem měl letadla. Nepřežily to směrovky. Jako domácí jsem si ale mohl dovolit sednout do auta, odjet domů a přes noc opravit, co bylo potřeba. Tím jsem ale přišel o údajně velmi vypečený sobotní večírek. Na druhou stranu, po opravě byly ocasní plochy mého SuperGee (nakonec jsem opravoval i výškovku) v lepším stavu, než na začátku závodu :-)
Nedělní ráno bylo zatažené a s přeháňkami. Takže pro nás pořadatele těžká zkouška. Tempo soutěže samozřejmě utrpělo přestávkami kvůli dešti, ale všem bylo jasné, že se proti počasí se nedá nic dělat. Nakonec jsme před obědem zvládli dolétat osmé kolo a přidat ještě další dvě. Po obědě se sice počasí jako na potvoru zlepšilo, ale byl nesmysl ještě rozjíždět další létání. Kolem druhé hodiny jsme tedy mohli vyhlásit vítěze. Tím se stal Harald Helm, následoval ho Marc Werth a Herman Haas. Z čechů nejlépe dopadl Pavel Krištof na nepopulárním čtvrtém místě a hned za ním Ivo Bratršovský. Já jsem během víkendu také létal, ale moc jsem se nepředvedl. Kromě druhého kola, kdy jsem bral tisícovku, se mi nedařilo a s každým kolem jsem se pořadím propadal níž a níž. Nakonec jsem skončil třiadvacátý.
Co říci závěrem? Samozřejmě poděkování všem, kteří se závody jakýmkoli způsobem pomáhali - ať už materiálně nebo tím, že přiložili ruku ke stopkám. Díky vám to byl parádní víkend ve skvělé společnosti.

Fotky od Tomáše Winklera najdete na jeho Picase a další reportáž a fotky na stránkách Marcela Králíka.

7. 7. 2012

Rozhodl jsem se, že na dovolenou si letadlo tentokrát brát nebudu, ale těsně před odjezdem na Šumavu jsem si ještě zajel na letiště. Bylo to jen takové létání “lážo-plážo” úplně na pohodu, ale bylo to fajn.

6. 7. 2012

Počasí bylo perfektní, takže jsem vzal SuperGee a jel na naše letiště. Termika byla fantastická, chytal jsem se docela spolehlivě a díky slaboučkému vánku jsem mohl termiku vytáčet do velkých výšek. To je věc, která sice člověka nic moc nenaučí, ale dneska mě to prostě bavilo.

5. 7. 2012

V podvečer jsem si vyrazil na letiště a věnoval jsem se ladění SuperGee. Vzduch se zdál absolutně klidný a bez termiky, ale stejně se termika na letových časech podepisovala, i když jsem se snažil létat po stále stejné dráze v každém letu. I tak si myslím, že to pomohlo a zase jsem výkony SuperGee trochu posunul.
Comments