Obsah‎ > ‎2010‎ > ‎

Prosinec 2010

30. 12. 2010

Po dlouhé době jsem se dostal ven s F3K SuperGee. Mráz byl opět docela nepříjemný, ale vítr nefoukal. Openaltimeter dneska prokázal dobrou službu. Bylo mi jasné, že v mrazu nebudou přijímačové baterky zrovna v kondici a výškoměr na mě taky hned začal pípat kvůli nízkému napětí zdrojů. Věděl jsem ale, že baterky jsou čerstvě nabité, takže jsem se nebál dát si aspoň pár hodů. Rozhodně jsem ale nechtěl osud pokoušet moc dlouho a brzo jsem šel zase domů. Po vyčtení dat z výškoměru je jasné, že baterky v mrazu opravdu trpěly, test zbytkové kapacity ale ukázal, že zbývalo ještě skoro 70% kapacity. Každopádně je dobré, že přijímač ani serva v neměly problém ani když napětí padalo pod 4V.
Zajímavé je zejména napětí přijímačovek

29. 12. 2010

Sice stále mrzne až praští, ale když se uklidní vítr, tak se to dá snést. Po obědě jsem tedy sbalil Dingo a zašel si zalétat na blízkou louku. Na místě už poletoval Tomáš Prokop se samokřídlem a i já byl během chvíle připravený k létání. Samozřejmě jsem zase testoval OA, jehož firmware jsem přes svátky trochu upravil. Nejvýznamnější změnou byl přepracovaný způsob určování maximální výšky letu. Funguje to dokonale a ve spojení s telemetrií je to parádně pohodlné. Maximální výška se vztahuje opravu k poslednímu letu, není to maximální výška od zapnutí výškoměru, takže není potřeba model neustále vypínat a zapínat. Druhá věc, kterou jsem chtěl vyzkoušet, bylo primitivní vario. Ne, že by to nefungovalo, ale k opravdové použitelnosti to má hodně daleko.
Večer jsme v klubovně měli tradiční vánoční besídku. Grilování masa už se stalo neodmyslitelnou tradicí a Milan se Zdeňkem letos opět nezklamali a navíc vytvořili nový rekord, když neváhali grilovat v -15 stupních. Krásně pohodový večer.
Samokřídlo Tomáše Prokopa Promítání leteckých videí

19. 12. 2010

Počasí sice dneska bylo o dost horší než včera, ale když už jsem měl opravenou chybu ve výškoměru, musel jsem to přece jít vyzkoušet. Cesta sněhem na vodojemský kopec mi dala zabrat, budu si snad muset pořídit sněžnice. Ještě před startem mi bylo jasné, že ve studeném větru moc dlouho nevydržím. Ani létání nebylo nic moc, protože Dingo se hodí nanejvýš do slabého vánku. Stejně šlo ale hlavně o otestování výškoměru a to se podařilo. Všechno fungovalo na jedničku, naprosto bez problémů.
Zimní pohoda Výsledný graf

18. 12. 2010

Počasí se konečně umoudřilo, přestal padat sníh a uklidnil se vítr. Bylo jasné, že musím vyrazit ven a vyzkoušet výškoměr a telemetrii v praxi. Nachystal jsem tedy elektrolet Dingo a vyrazil ven. Úspěšný jsem ale moc nebyl. Na začátku letu sice vše fungovalo, ale pak se komunikace mezi přijímačem a výškoměrem rozhodila a telemetrie šla do háje. Dlužno podotknout, že na řízení modelu to nemělo naprosto žádný vliv, samozřejmě. Chyba byla samozřejmě ve mě, prostě jsem při programování firmware výškoměru jednu důležitou věc úplně opomněl. Večer jsem se zamyslel a během hodinky vše opravil.

17. 12. 2010

Hned když jsem poprvé uviděl OpenAltimeter (OA), začal jsem přemýšlet, jestli by nebylo možné do něj přidat podporu telemetrie pro Multiplex M-Link 2,4 GHz. Po pár pokusech, testech, konzultacích s Tomasem (díky!) a nějakém tom programování mohu říct, že to možné je. Firmware samozřejmě ještě bude potřeba poněkud doladit, ale hlavní funkčnost mám hotovou. Jak to funguje? Jednoduše. Redukčním kablíkem se výškoměr připojí do Sensor vstupu přijímače a hotovo - přijímač se postará o odeslání dat na displej vysílače. Na obrázku je vidět (shora) aktuální výška, maximální výška a minimální napětí přijímačové baterie. Mám ještě pár dalších nápadů, co by měl výškoměr umět, ale nejde mít všechno hned. Každopádně se nemůžu dočkat, až se počasí aspoň trošku umoudří a já budu mít možnost si s výškoměrem zalétat.
Data z výškoměru na displeji vysílače Prodrátování výškoměru a přijímače je zatím dost odfláknuté :-)

7. 12. 2010

Už dlouho přemýšlím nad výměnou svého starého výškoměru za nějaký modernější. Nabídka je v současnosti poměrně široká, ale žádný z dostupných výškoměrů mě nezaujal natolik, abych byl ochotný za něj utratit peníze. To se změnilo, když se objevil projekt openaltimeter, který rozběhl Jony Hudson z Velké Británie. Po několika emailech na mě dnes doma čekal jeden z prototypů. Co je na tomhle výškoměru tak zajímavého? Proti jiným (mně známým) výškoměrům vidím několik výhod. První je integrovaný pípák, který umožňuje, aby výškoměr "komunikoval" s pilotem bez potřeby jakékoli manipulace s modelem (sundávání kabinky atd.). Výškoměr tedy umí na povel z vysílače "vypípat" maximální dosaženou výšku nebo výstražným tónem upozornit na nízké napětí napájecích akumulátorů. Hodit se může taky připravenost na použití 2-3 lipol baterií jako přijímačovek - stačí připájet regulátor napětí. Splněným snem je pro mě ovšem skutečnost, že firmware výškoměru je open source - tj. každý má možnost upravovat a rozšiřovat vlastnosti výškoměru podle libosti. Totéž platí i o software pro analýzu dat v PC, opět open source, opět nekonečné možnosti. Elektronice nerozumím ani trochu, ale do úprav software se pustím na 100%. Pár nápadů na rozšíření funkčnosti výškoměru už mám...
Openaltimeter Pro porovnání tloušťka mého starého výškoměru a openalti
Comments