Obsah‎ > ‎2010‎ > ‎

Květen 2010

29. 5. 2010

Honzík už mě začal přemlouvat, abych ho naučil létat a tak přišel čas oprášit elektrovětroně Dingo 3. Sice už je poměrně dost olétaný, ale na výstavu ho nikam dávat nebudu a na základní trénik bohatě postačuje. Jako bonus navíc je výměna pohonné jednotky. Vzhledem k dnešním cenám nebyl žádný důvod zůstávat u Speed 400. Pohon malinkým stříďáčkem je ideální - letová hmotnost se podstatně snížila a stoupavost 8 m/s je tak akorát. Odpoledne jsme to byli vyzkoušet a Dingo nezklamalo. Dvě třetiny letu byl u knyplů i Honzík, tak uvidíme, jestli ho létání bude bavit. Zatím se tvářil spokojeně.
Malí mechanici

27. 5. 2010

Letos jsem si zavedl pravidelné čtvrteční tréninky a jsem rád, že se mi je zatím poměrně daří dodržovat. Je to o to lepší, že s sebou většinou vytáhnu někoho dalšího. Dneska do Přibyslavi dorazil Ivoš a Jirka, i když počasí nám zrovna nepřálo. Déšť nás ale nakonec moc nepotrápil, i když pár kapek z nebe během odpoledne spadlo.  Co se týká létání, tak už celkem obvyklá situace - Ivoš opět létal svůj velmi dobrý standard a já jsem se ho (poměrně marně) snažil napodobovat. Trénink prospěl určitě i Jirkovi. Žádný oheň to sice ještě není, ale zlepšení hodů se dostavilo a létání jako takové Jirkovi žádný problém nedělá. Na závěr jsem si dal deset minut ve vzduchu s Ariane V6 a podívali se na létání dalšího modeláře s dvouplošníkem na spalovací motor.
Ivoš a Steigeisen Jirka se SuperGee
Honzík s X-Twinem

26. 5. 2010

Blíží se mistrovství ČR F3K, které organizuje náš klub a přípravy jsou tedy v plném proudu. Dneska byla na pořadu dne zkouška zvukotechniky na vodojemském kopci a musím říct, že velmi úspěšná. Zbyla chvilka času i na házedlo, které jsem si vzal s sebou. Když příprava na MČR, tak i s tréninkem.

25. 5. 2010

Jirka Novohradský dal po opravě opět do kupy své SuperGee. Požádal mě o asistenci při novém záletu a tak jsme se večer sešli na vodojemském kopci. Stačila chvilka trimování a nebylo co ladit. Teď už jen zbývá házet a házet a všechno půjde. Já jsem samozřejmě prohnal své házedlo. Končili jsme skoro za tmy.
Balíme, už na to není vidět

23. 5. 2010, F3K Mělník

Další soutěž letošní F3K sezóny se dnes konala v Mělníku. I když se nejdříve zdálo, že nás z Vysočiny moc nebude, nakonec jsme jeli plně obsazeni - já, Ivoš, Ondra a ještě Tonda Kaláb. Předehrou F3K závodům byla soutěž kategorie RCH, které jsme se ovšem nezúčastnili, kromě Ondry, který i vyhrál. Samozřejmě mnohem víc jsme se těšili na F3K. Boom házedel v ČR zřejmě pokračuje, protože počet soutěžících byl pro Mělnik rekordní - 22 účastníků. Je výborné, že poslední dobou se na soutěžích stále objevují nové tváře. Průběh závodu nemá smysl detailně rozebírat, tak aspoň telegraficky pár střípků. Nejzajímavější model si s sebou přivezl Tonda. Po havárii ve Zlíně z jeho Fireworkse moc nezbylo, takže jedinou variantou byla předělávka na mini házedlo a létalo v jeho rukách velice pěkně, o čemž svědčí i Tondovo šesté místo. Dobře se dařilo i Pepovi Hulíkovi, i když svého SalPetera teprve zalétával (4. místo). Z mého pohledu bezkonkurenčně dneska létal Petr Hulík a Osirisem, bylo vidět, že mu podmínky svědčí a nezaváhal vlastně ani v jednom kole. Naprosto zasloužené vítězství. Naopak se příliš nedařilo Ivošovi, i když to rozhodně neznamená, že nelétal dobře. První kolo ovšem zkazil hodně a ztrátu už nemohl dohnat. Zbylo na něj jen 7. místo. Já létal svůj standard, což ve výsledku znamenalo 13. místo. Na závěr si nemohu odpustit trochu kritiky směrem k pořadatelům. Je podle mě velká škoda, že se nelétalo víc než pět kol, hlavně proto kolik lidí se na F3K sešlo a z jakých dálek (přijeli i kluci ze Zlína, tj. 350 km!). Když k tomu přičtu to, že nebylo ani předem připravené rozlosování do skupin a skupiny se navíc měnily jen jednou za dvě kola, moc spravedlivý závod z toho nevyšel. Osobně bych dal příště přednost menšímu počtu "doprovodných" soutěží (RCH, F6D) a radši se víc věnoval F3K. Je mi jasné, že takováto trojsoutěž je v Mělniku tradiční, je ale faktem, že úroveň F3K za posledních pár let hodně vyrostla a asi by bylo vhodné "káčkům" trochu přidat na prioritě. Nic z toho ovšem neznamená, že by soutěž nebyla fajn. Počasí vyšlo dokonale a F3K parta je tradičně skvělá, takže celkové hodnocení je (jako ostatně pokaždé) kladné. Jo, a málem bych zapomněl - Ivoš vyhrál závod F6D.
Pidi Fireworks Tondy KalábaDalší SalPeter na českém nebi
Snažím se radit Pepovi HulíkoviUltegra
V popředí SalPeter, v pozadí Bravo

20. 5. 2010

Konečně přestalo pršet a tak jsem se mohl s rodinou vypravit do Přibyslavi a trochu si zalétat. S sebou jsme vzali ještě Ivoše Bratršovského, abychom si trochu zatrénovali s F3K házedly. Bylo zajímavé, že i přes zataženou oblohu a dost silný vítr bylo termiky docela dost. Ivoš opět ukazoval, že svého Steigeisena má dokonale v ruce a ví, co všechno si může dovolit. Že není jednoduché létat VELMI daleko po větru a pak se v pohodě vrátit zpět na místo startu, to potvrdí každý, kdo si to někdy zkusil. Zatímco jsme házeli F3Káčka, nabíjel jsem Ariane V6. S tou jsem naposledy letěl před dvěma roky! Během nich jsem kompletně zrekonstruoval trup, ale jinak zůstalo vše při starém, včetně pohonných akumulátorů! Kdyby všechny baterky vydržely tolik, co staré dobré Sanyo 1700 SCR, to by bylo něco. Samozřejmě, že jsem s Arianou nezůstal u nabíjení, ale taky jsem si trochu polétal. Nebylo to špatné, ale tohle pro mě prostě není éro na časté létání - nic kromě průletů na kvaltu se tím létat nedá a za chvíli se z toho nudím :-)
Množství pilotů se nějak zvyšuje

10. 5. 2010

K večeru jsem se vydal za město provětrat házedlo a Ondra šel se mnou. Chvilku to tom, co jsem začal létat, se u nás objevila malá holčička. Chvíli se dívala a pak se mě přišla zeptat, jestli bych jí svoje letadlo nepůjčil. Odpověděl jsem jí, že to by asi neuřídila, ale že když se domluví s Ondrou, bude si moci pohrát s jeho letadlem. Děti se nějak domluvily, běhaly za letadlem a já si poletoval se SuperGee. Když jsem se chystal končit, znovu se mě děvčátko ptalo, jestli si nemůže zalétat ještě s tím mým letadlem. Prý už se to s tím Ondrovým naučila :-)

9. 5. 2010

Po dlouhé době jsem se zase dostal k létání s házedlem. Cesta na letiště je stále podmáčená, takže jsem s dětmi vyrazil na vodojemský kopec. Tam už samokřídlo proháněl Jirka Novohradský a létalo mu to moc pěkně. Počasí bylo skoro ideální - téměř bezvětří a podle mraků bylo jasné, že o termiku nouze nebude. Já jsem si se SuperGee zalétal výborně a své si užili i děti. Honzík létal s X-Twinem a Ondra s EPP házedlem. Krásné dopoledne.
Honzík s X-Twinem Zasněný modelář Ondra
Comments